Центр сімейного права адвоката Голубничого
01024, м. Київ, Печерські Липки, провулок Виноградний, 1/11, офіс 46
(063) 489-29-09
(044) 240-15-51

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Поради адвоката

  • slide2
  • slide3
  • slide4
фото

Голубничий Олег Ігорович
Адвокат по сімейним спорам

Контакти

01024, Україна, м. Київ
провулок Виноградний, 1/11, офіс 46
Тел.: (063) 489-29-09
        (044) 240-15-51
e-mail: absolon2008@bigmir.net

Карта проїзду

map1
Шлюбний договір (контракт)

Суть сімейних відносин зумовила розширення можливостей їх регулювання безпосереднього самими учасниками, саме тому і виникло договірне  регулювання. Це стосується насамперед шлюбного договору. В останні роки в Україні відстежується чітка тенденція до збільшення кількості укладених шлюбних договорів, про що свідчить як офіційна статистика, так і наша особиста практика, оскільки упереджена думка що це є проявом недовіри до одного з подружжя почала відходити на другий план.

Шлюбний договір - це нотаріально посвідчена угода в якій сторони, дружина та чоловік, встановлюють свої взаємні майнові права та обов’язки.

Шлюбний договір (контракт) укладається між подружжям або особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу. У випадку подачі заяви, згідно ст. 95 Сімейного кодексу України, шлюбний контракт набирає чинність у день реєстрації шлюбу.

Шлюбний контракт може регулювати як майнові відносини, які склалися до його укладення,так і майнові відносини котрі виникають після його укладення.

Незважаючи на те, що законодавством визначено, що у договорі може бути встановлено загальний строк дії, а також строки тривалості окремих прав та обов’язків, проте, як правило, шлюбний контракт діє безстроково, тобто він регулює майнові права та обов’язки подружжя навіть після розірвання шлюбу.

У ньому може бути зазначено:

По-перше, правовий режим майна. Наприклад, яке майно подружжя вважається особистою приватною власністю дружини або чоловіка (таке майно, яким власник може розпоряджатися самостійно) або визначення майна, яке передається для використання на спільні потреби сім`ї.

По-друге, може бути зазначено співвідношення часток кожного з подружжя в майні, яке буде набуватися під час перебування у шлюбі. З нашій багаторічної практики можемо зробити висновок, що частки розподіляються подружжям не тільки 50 на 50. Також у шлюбному контракті може бути зазначено режим приватної власності титульного власника, тобто тієї особи на яку зареєстровано відповідне майно. Окрім цього у шлюбному контракті, відповідно до закону, може бути зазначено граничний розмір витрат. Під цим розуміється конкретно визначена сума на яку один з подружжя може здійснювати покупки без погодження з іншим. Проте, слід зазначити, що на практиці виконання даного пункту договору є досить складним.

У разі наявності шлюбного контракту майно підлягає поділу згідно умов зазначених у ньому. Загальні норми на такий поділ не розповсюджуються. У більшості випадків, при наявності контракту, процедура поділу майна фактично відсутня.

Часто задається питання оскарження шлюбного договору. Чесна відповідь на дане питання полягає в тому, що оскаржити можна будь-який правочин, проте, при дотриманні всіх встановлених законом вимог до його укладення ймовірність визнання його недійсним є мінімальною.

Враховуючи відносно невелику грошову вартість його укладення, універсальність та багатогранність його дії, ми впевнені у тому, що укладати шлюбний контракт є сенс будь-якій подружній парі. Для порівняння, укладення шлюбного контракту, який регулює майнові відносини на мільйон гривень коштує не більше декількох тисяч гривень, а іноді й ще менше. У свою чергу, будь-яка процедура поділу майна подружжя за відсутністю шлюбного контракту є набагато дорожчою (нерідко в десятки, а то і в сотні разів).

Адвокат, який має досвід проведення процедур поділу майна подружжя, може розробити індивідуальний шлюбний контракт, з урахуванням всіх реальних аспектів його майбутньої дії з тим, щоб максимально конкретно та детально врегулювати всі майнові права та обов’язки подружжя. Вважаю за доцільне звернутись до адвоката по сімейному праву.

З повагою,
Адвокат Голубничий Олег Ігорович